Projekty nowoczesnych domów z płaskim dachem: cechy wyboru i układ dachu

W rozumieniu zwykłego Rosjanina bez wykształcenia budowlanego i architektonicznego płaski dach budynku jest czymś bardzo niepraktycznym i niosącym potencjalne problemy. Taki pogląd ma swoje korzenie w sowieckiej przeszłości, kiedy ze względu na użycie materiałów niskiej jakości i naruszenie technologii budowlanej takie struktury zaczęły płynąć dwa lata po ich budowie.

Nowoczesne podejście do budowy domów i nowych materiałów do tworzenia płaskich dachów pozwala z powodzeniem realizować spektakularne, niezwykłe projekty, w tym prywatne domy w różnych stylach.

Co to jest?

Projekty domów z płaskim dachem „urodzonych” z południowej części Europy Zachodniej. Można tam znaleźć wiele przykładów willi i domków z „płaską górą”.

W przeciwieństwie do dachu szopowego, linia prosta jest bardziej złożonym urządzeniem, w tym drenażem, chociaż taki dach nadal ma niewielkie nachylenie - od dwóch do piętnastu stopni.

Specjalne domy są często wykonane w nowoczesnym stylu.takich jak high-tech, modern i inne.

Możesz zbudować jednopiętrowy, dwupiętrowy dom z niezwykłym blatem, a także wielopiętrowy budynek, który będzie modny, a nawet futurystyczny.

Projekt jest jednopiętrowym domem
Projekt dwupiętrowego domu

Funkcje i wymagania

Projekty domków jednorodzinnych i domów wielopiętrowych wymagają dokładnej analizy. Wynika to w dużej mierze ze złożonego urządzenia na szczycie takich struktur.

Konstrukcja określa minimalne nachylenie płaskiego dachu. Jeśli zostanie wykorzystany, na jego powierzchni powstaje tzw. Przy bliższym spojrzeniu na dach można zobaczyć niepozorną „ulgę”. Z tego powodu, podobnie jak na pochyłości, nie ma akumulacji stopionej i deszczowej wody.

Bardzo niestandardowy typ dachu - przykład nowoczesnej konstrukcji high-tech. Składa się z wielu warstw, które zapewniają jego jakość i niezawodność.

Mocne i słabe strony

Oprócz nietypowej konstrukcji budynków z płaskimi dachami, która zwraca uwagę na takie konstrukcje, Właściciele tej obudowy mogą docenić inne zalety takich konstrukcji.

 • Na warunkowo płaskim płaskim dachu można stworzyć aktywne życie: zrobić tutaj plac zabaw, rozbić ogród kwiatowy lub ogród warzywny, a nawet umieścić basen. Jeśli wielkość działki nie jest szczególnie duża, obecność takiej dodatkowej powierzchni znacznie kompensuje tę wadę.
 • Koszt projektu budynku z płaskim blatem będzie tańszy niż w przypadku spadzistego dachu.
 • Ponieważ zimą więcej śniegu gromadzi się na płaskiej powierzchni, powstaje naturalna poduszka termoizolacyjna, która pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu.
 • Pomimo złożonego urządzenia inżynierskiego budynku z „płaskim blatem”, łatwiej jest przeprowadzić konserwację, systematycznie czyścić odpływ i monitorować stan kominów, a także wentylację tutaj, niż na konstrukcji z tradycyjnym dachem dwuspadowym.
 • Ponieważ powierzchnia płaskich dachów jest mniejsza niż nachylenie, można zaoszczędzić na materiale do budowy.
 • Montaż płaskiego dachu zajmuje mniej czasu niż rozbijanie, ponieważ praca na powierzchni bez zauważalnego nachylenia jest znacznie wygodniejsza.
 • Właściciele domów z dachem tego typu nie mogą się obawiać, że podczas huraganu go zburzą.
 • Na takim dachu łatwo jest zainstalować i obsługiwać turbiny wiatrowe, panele słoneczne, anteny, systemy zbierania wody i tak dalej.

Domy z takimi dachami mają również wiele wad.

 • W tym przypadku urządzenie hydroizolacyjne wymaga specjalnych relacji. Jeśli w tej pracy pojawiłyby się błędy, to dla właścicieli domu skończyłyby się one naprawami związanymi z eliminacją przecieków spowodowanych gromadzeniem się deszczu na powierzchni dachu lub topniejącym śniegu.
 • Jeśli dach jest eksploatowany, zimą konieczne jest okresowe usuwanie z niego śniegu. Musisz to zrobić ręcznie.
 • Topniejący śnieg z roku na rok przetestuje wytrzymałość warstwy hydroizolacji na górze.

Gatunki

Jeśli z daleka płaskie dachy domów wyglądają tak samo, to w rzeczywistości mogą się różnić. Istnieją trzy rodzaje takich dachów.

Obsługiwany przez

Pozwalają ludziom, którzy nie zajmują się utrzymaniem dachu, pozostać na nich, a także zainstalować ciężkie rzeczy tutaj, w tym meble. Dach taki powinien mieć niezawodną podstawę, którą jest głównie żelbet.

Powinna istnieć niezawodna izolacja odporna na poważne obciążenia, zarówno dynamiczne, jak i statyczne.

Taras na dachu
Dach z leżakami
Projekt dachu

Nie wykorzystany

Wymagana jest twarda betonowa podstawa. Podczas budowy skrzynia jest wykonana z drewna. Dla ułatwienia obsługi instalowane są specjalne drabiny, dzięki czemu nacisk na dach jest zmniejszony, a ładunek rozkładany równomiernie na całej powierzchni.

Płaski dach
Dormant Roof Project

Inwersja

Ten rodzaj dachu jest często wykorzystywany jako eksploatowany. Wielowarstwowe ciasto niezbędnych systemów technologicznych w trakcie jego budowy ma poziom impregnacji. Tutaj, w przeciwieństwie do zwykłej hydroizolacji dachu, nie jest na zewnątrz, ale pod warstwą izolatora cieplnego. Pozwala to chronić wodoodporny dywan przed szkodliwym wpływem zmian temperatury, słońca i naprężeń mechanicznych. W rezultacie żywotność dachu jest znacznie wydłużona.

Technologie budowlane XXI wieku w połączeniu z tradycyjnym podejściem do budowy domów pozwalają stworzyć niezawodną, ​​łatwą w użyciu i efektowną obudowę.

Dom z płaskimi dachami
Dach na trawnik i taras
Projekt z tarasami na dachach

Materiały

Domy z niezwykłym dachem można budować z różnych materiałów, na przykład z drewna, betonu komórkowego, płyt CIP, bloków piankowych.

W każdym razie ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał na najbardziej płaski dach. Nikt, na przykład, nie zabrania używania znanego profilowanego. Konieczne jest jednak dokładne obliczenie, w jaki sposób zostanie przeprowadzone usuwanie śniegu i odprowadzanie wody, ponieważ pod wpływem opadów metalowa powłoka dachowa zostanie zjedzona przez rdzę i nie nadejdzie odpowiedni czas.

Dlatego odporność na wilgoć jest bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze pokrycia dachowego. Możesz użyć tego samego profilu, ale z powłoką polimerową. W niektórych przypadkach nadaje się do budowy poliwęglanu lub łupka.

Możesz wziąć specjalny mastyk budowlany - specjalną substancję ciekłą. Pokryła powierzchnię dachu pędzlem. W postaci zamrożonej masa uszczelniająca jest twardą powłoką, taką jak materiały walcowane. Nie topi się w temperaturze + 70 stopni, ale może pęknąć przy -25 stopniach Celsjusza, dlatego w surowym klimacie lepiej go nie używać.

Poliwęglan jest bardziej niezawodny niż mastyks, ale kosztuje więcej. Zaletą tego materiału jest to, że nadaje on dachowi domu bardzo nietypowy wygląd. Z boku może się wydawać, że to szkło. Osiąga to specjalny efekt konstrukcyjny, a sam dom wygląda bardzo drogo.

Zastosowanie tradycyjnego łupka zapewni usługę dachową na pół wieku, ale pod warunkiem, że nie będzie pomyłki w projektowaniu i budowie domu. Sam łupek ma znaczną wagę. Konieczne jest zapewnienie niezawodności fundamentu i ramy budynku, aby nie opadał z czasem.

Można użyć płaskiego dachu i drewnianych belek. Trwałe dzięki takiej konstrukcji dachu, nie zdarza się, ale tutaj na dach może przybyć materiał na pokrycia dachowe lub cały ten sam mastyk, który może przedłużyć żywotność materiału podstawowego.

Ogólne zasady projektowania

Projektowanie domu z płaskim dachem nie różni się zbytnio od tworzenia projektu dla innych mieszkań.

Na początek sporządzany jest ogólny szkic budynku i określane są materiały, z których będzie prowadzona budowa. Forma konstrukcji będzie zależeć od obliczenia obciążenia śniegiem i wiatrem. Materiał określa wyniki obliczeń związanych z obciążeniem przyszłej podstawy.

Następnie obliczane są konstrukcje nośne, tworzony jest plan, na którym oprócz samych ścian wskazywane są dodatkowe elementy konstrukcyjne.

Dom z płaskim dachem może być zaprojektowany przez architekta w dowolnym stylu, ale przede wszystkim odpowiada stylowi high-tech. Takie budynki czasami wyglądają jak kostki.

Kwadratowe dachy takich budynków są często planowane na umieszczenie na nich tarasów.

Kwadratowy dom
Odkryty taras
Projekt z tarasem i terenem zielonym

Aby z powodzeniem zbudować dom z płaskim dachem, konieczne jest również opracowanie szkicu roboczego, który łączy dom z miejscem i pewnymi wielkościami konstrukcji. Dzięki temu możliwe jest obliczenie, jaka cena będzie kosztować budowę budynku.

Duże znaczenie ma badanie projektu najbardziej płaskiego dachu, w zależności od wybranej technologii jego budowy.

Ciasto dachowe z płaskim dachem ma kilka poziomów. To jest podstawa, która jest najtrudniejsza. Nad tą warstwą układana jest paroizolacja, która oddziela izolację od wilgoci z budynku.

Z kolei warstwa izolacji termicznej jest ważnym elementem takiego dachu, którego stan w dużej mierze decyduje o żywotności dachu.

Hydroizolacja nie pozwala wilgoci dostać się do domu z zewnątrz. Aby stworzyć tę warstwę, często stosuje się ciekłe polimery, które tworzą niezawodną bezszwową powłokę, która jest dobrze chroniona przed wodą.

Od dobrze zaprojektowanego projektu dachu zależy ostatecznie od jego bezpieczeństwa i niezawodności. Jeśli dokonasz błędnych obliczeń, dach będzie musiał zostać odbudowany.

Układy i cechy działania

Wewnątrz budynku mieszkalnego z płaskim dachem nie różni się niczym od innych. Może odpowiadać stylowi minimalizmu, mającemu proste cechy piórnika, lub ucieleśniać bardziej ambitne, wyszukane projekty architektoniczne. Wśród budynków z płaskimi dachami są domy zarówno klasy premium, jak i średniej.

Specjalne wyposażenie wymaga dokładnie dachu budynku, jeśli jest obsługiwany. I byłoby głupotą odmówić umieszczenia na wolnym miejscu, na przykład 50 m2, przestrzeni do rekreacji lub bardziej praktycznej aplikacji.

W każdym razie dach, który regularnie odwiedzają ludzie, powinien mieć dobre oświetlenie i być wyposażony w krawężniki.

Jednopiętrowy

Projekty domów jednopiętrowych z płaskim dachem dziś są całkiem spore. Może to być pełnoprawne mieszkanie i skromny dom na wsi.

W małej letniej chałupie, dzięki „letniej” podłodze, można rozszerzyć obszar samego domu, a także nie przegapić metrów kwadratowych pozostawionych do umieszczenia.

Projekt domu parterowego 10x11
Projekt domu parterowego 10x15

Powszechną opcją aranżacji dachu jest umieszczenie na nim tarasu. W tym celu dach pokryty jest deską tarasową, w której umieszczone są meble odporne na wilgoć. Z wystarczającą ilością miejsca na takim terenie można rozbić klomby, krzewy roślinne, które pomogą chronić dach przed słońcem w upale. Zdjęcie uzupełnia grill lub grill.

Płaski dach może stać się bardzo przytulnym i atrakcyjnym miejscem do wypoczynku, zwłaszcza jeśli oferuje piękny widok na krajobraz.

Praktyczni ludzie, którzy cenią każdy centymetr kwadratowy ziemi, mogą pomieścić tutaj szklarnie i łóżka.

Istnieje możliwość stworzenia pełnoprawnego „zielonego” dachu. Na nim możesz zasiać zwykłą trawę lub przerwać prawdziwy ogród ogrodem kwiatowym. Położył tor i zainstalował meble ogrodowe. Należy pamiętać, że masa takiego ogrodu może być bardzo imponująca. Oczywiste jest, że dom, w którym położona będzie bujna zieleń, musi być wykonany z betonu.

Double Decker

Aranżację takiego domu można wykonać na przykład w oparciu o gotowe projekty architektoniczne. Ponadto wiele zależy od możliwości finansowych właścicieli. Dach domu premium może służyć jako lądowisko dla helikopterów, ale, podobnie jak w przypadku budynku jednopiętrowego, można umieścić ogród lub taras.

Mini projekt dwupiętrowego domu
Projekt dwupiętrowego domu

Na takim dachu można wyposażyć prawdziwą plażę w basen. Konieczne jest, aby dom wytrzymał taką wagę, a niezbędne połączenia zostały prawidłowo umieszczone na dachu.

Jeśli umieścisz leżaki, zadaszenia, aby stworzyć cień i na przykład wanny z roślinami, możesz cieszyć się spokojnym i komfortowym odpoczynkiem przez cały ciepły sezon.

Innym zastosowaniem takiego dachu jest umieszczenie obszaru sportowego. Opcja ta staje się coraz bardziej popularna w przypadkach z aranżacją domów prywatnych. Tutaj możesz zainstalować symulatory, zrobić kort tenisowy lub bieżnie.

W przypadku każdej z tych opcji konieczne jest przygotowanie specjalnej elastycznej, odpornej na zużycie i lekko szorstkiej powłoki, aby uniknąć upadków podczas uprawiania sportu. Powłoki gumowe lub sztuczna trawa mogą być stosowane w rolkach. Chociaż naturalny trawnik jest również odpowiedni.

Jeśli chodzi o dom jako całość, należy zadbać o stworzenie niezawodnego fundamentu w takim budynku. Jeśli początkowo planuje się eksploatację dachu, obciążenie będzie bardzo wysokie.

Rama

Domy szkieletowe w naszym kraju stają się coraz bardziej popularne. Wynika to głównie z prostoty ich montażu i stosunkowo niskiego kosztu stworzenia takiego domu.

Podstawą konstrukcji jest rama wykonana z drewna lub metalu. Do budowy płyt używanych i warstwowych. Warstwa izolacji jest zainstalowana w domu. Jest pokryty sklejką lub płytkami do golenia. Na zewnątrz wykończona konstrukcja wykończona jest tynkiem elewacyjnym.

Dom szkieletowy z płaskim dachem jest lekką konstrukcją. Częściej są domy jednopiętrowe tego typu, dwupiętrowe - mniej. Jeśli przygotujesz solidne podłoże, dach budynku może być również wykorzystany. Umieść taras, a nawet rośliny tutaj są dozwolone. Ale w przypadku instalacji basenu lub innych ciężkich przedmiotów w tym przypadku nie jest możliwe.

Piękne przykłady

Płaski dach urozmaica zewnętrzną część budynku mieszkalnego, pomimo jego pozornej prostoty. Dotyczy to różnorodnych stylów - nie tylko high-tech, który przychodzi na myśl na wspomnienie takiego topu struktury, ale także innych, które były testowane przez dziesięciolecia, a nawet wieki.

Uważa się więc, że minimalizm dzisiaj jest kierunkiem, który rozwija się szybciej niż inne. Płaskie dachy domów stały się swego rodzaju atrybutem tego stylu. Domy zaprojektowane w minimalizmie naprawdę wyróżniają się zwartością i racjonalnością wykorzystania każdego metra kwadratowego dostępnej przestrzeni.

W tym budynku oprócz części mieszkalnej można umieścić garaż, szklarnię i przestronny taras na dachu.

Płaski dach w „nowoczesnym” - zjawisko nie jest takie stare. Niemniej jednak budynki mieszkalne z tak oryginalnym blatem bardzo często. Są zbudowane ze zbrojonego betonu. Okładziny mogą być ceramiczne i szklane.

Początkowo wygląda połączenie szkła i materiałów z drzewa lub pod drzewem. Obecność dużej liczby elementów szklanych może podkreślać zaangażowanie w aktualne trendy w budownictwie. W drzewie istnieje jednak związek z naturą. W krajobrazie takiego domu wygląda bardzo ekologicznie.

Płaski dach nie zaprzecza nawet klasycznemu stylowi z nutą szlachetnych gniazd.Prostokątne okna, kolumny, fasada o surowej symetrii, typowe dla domów w stylu klasycznym, są doskonale uzupełnione płaską górą, podkreślającą monumentalność konstrukcji.

Cechą charakterystyczną stylu high-tech jest użycie metalu, plastiku i szkła. Sam dom może być zbudowany na przykład z betonu komórkowego.

Płaski dach najlepiej pasuje do podkreślonego przestrzegania bezpośrednich form i linii domów budowanych w takich tradycjach. Ciekawe jest, że z całą demonstracyjną zewnętrzną „odległością” od natury budynków w tym stylu, wyglądają one właściwie w naturze.

Nawet jednopiętrowy dom przyciąga uwagę, zwłaszcza wieczorem, kiedy jest wypełniony elektrycznym światłem od wewnątrz.

O zaletach nowoczesnego domu z płaskim dachem, patrz poniższy film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia