Parterowy dom z poddaszem: przykłady nowoczesnego planowania

Francuski architekt Francois Mansart, który żył w XVII wieku, zwrócił uwagę na strych swojego wiejskiego domu i postanowił wykorzystać dodatkową przestrzeń. Pierwsze obliczenia i późniejsza konstrukcja dały dobry wynik, a od tego czasu strych w każdym kraju został wykorzystany w dużych ilościach do zwiększenia przestrzeni życiowej. Ta przestrzeń pozwala zaoszczędzić dużo na materiałach i czasie podczas budowy prawie całego mieszkania.

Tutaj możesz wyposażyć sypialnie, przedszkole, przestrzeń biurową, pokój gościnny.

Funkcje i zalety

Prywatny parterowy dom z mansardą to specjalne rozwiązanie w zakresie planowania i projektowania, a także tworzenia niepowtarzalnego wizerunku.

Decyzja o budowie daje następnie korzyści pod względem kosztów materiałów:

 • zwiększa się powierzchnia mieszkalna;
 • nie są potrzebne nowe mury stolicy;
 • dodatkowy poziom daje możliwość pojawienia się nowych funkcji jednopiętrowego domu
 • zmniejszenie strat ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych przez dach;
 • Istnieją nowe możliwości projektowania domu w oryginalnym stylu, innym niż projekt głównych pomieszczeń.

  Istnieją pewne trudności. Świetliki zamontowane na pochyłym dachu są dość drogie, a amatorska kalkulacja kąta nachylenia belek stropowych i stropowych może prowadzić do zniekształcenia stylu poddasza i zwiększenia obciążenia śniegiem i wiatrem. Trudno jest oczyścić takie okna zarówno ze śniegu, jak i gruzu sprowadzonego przez wiatr. W izolowanym dachu strychu musi znajdować się paroizolacja, w przeciwnym razie materiał izolacyjny stanie się mokry w wielowarstwowym cieście dachu i nastąpi przedwczesne zniszczenie krokwi z pleśni i pleśni.

  Jak pokonać kwadrat?

  Układ pierwszego piętra jest w większości standardowy, choć może również różnić się pod względem różnorodności, ale weźmiemy pod uwagę układ samego strychu. Plany są różne, różnice wynikają z celu i wymiarów pomieszczeń. Dach domu jest dwuspadowy. Na pierwszym piętrze jeden duży pokój, cała przestrzeń nad nim określa sam strych.

  Jest to proste rozwiązanie budżetowe, gdy okna wpuszczają światło dzienne w wystarczającej ilości i nie potrzebują okna w dachu. Drabina jest umieszczona na zewnątrz domu, oszczędza miejsce. Ta opcja jest wygodna przy projektowaniu domu, w którym nie ma garażu.

  Schematy układów pomieszczeń uwzględniają obszary o wymiarach 10 na 8, 8 x 9, 7 x 9, 10 x 12 m.

  • Wielkość domu wynosi 10 na 8 metrów. Przestrzeń mieszkalna na poddaszu może być przeznaczona na kilka pokoi (sypialnia 11,86 m2, dwie sypialnie 12,86 m2, łazienka 3,4 m2, hala 4,43 m2). W naszym przypadku schody na drugie piętro od razu z hali. Jeśli zdecydujesz, że musisz urządzić łazienkę, musisz zadbać o ochronę przed odpływem wody. Proste okna na końcach strychu zapewnią wystarczająco dużo światła dziennego.
  Plan poddasza 8x10
  Schody na 2 piętro z holu
  Schody od strychu do 1. piętra
  • Kompaktowy układ jednopiętrowego domu 8 x 9 mz poddaszem. Ten jednopiętrowy dom z poddaszem i wymiarami budynku wynosi 8,15 x 9,25 m. Budynek jest na fundamencie pasowym (fundament), wykończony jest bocznicą na zewnątrz. Ściany ramowe (zewnętrzne i wewnętrzne) są izolowane wełną mineralną. Podłoga poniżej na belkach drewnianych. Zakładka między podłogami jest wykonana z drewna.
  Plan poddasza 8x9
  Rozsuń fundament
  Dom 8x9 z bocznicą
  • Bardzo powszechnym projektem z nadbudową mieszkalną jest 8,80 x 6,80 m. Do podstawy służy żelbetowa płyta pod całym domem. Ściany - bloki grzewcze. Piętro 1 piętro - prefabrykowane płyty żelbetowe. Pokrycie między podłogami - drewniane belki. Dach może być metalowy.
  Plan domu 8,80 x 6,80
  Fundament kafelkowy
  Dom 8,80 x 6,80
  • Dom na 1 piętrze z nadbudową mieszkalną, projekt 10 x 12 m, o rzeczywistych wymiarach 11,58 x 9,58 m. Na zewnątrz dom jest pokryty tynkiem. Podstawa jest standardowa - rusztowanie. Wszystkie ściany z bloków z betonu komórkowego. Podłoga dolnego piętra - na monolitycznej płycie. Pokrycie między podłogami - drewniane belki. Szczyt dachu. Okna - plastikowe. Schody są drewniane.
  Plan domu 10x12
  Dom 10x12

  Ciekawe rozwiązania projektowe

  Realizowany jest „lustrzany” projekt domu z nadbudową mieszkalną i garażem. Taki dom z oryginalnym projektem znajduje się obok budynku już wzniesionego wcześniej. Okazuje się powtórka z układem lustrzanym. Specyfika konstrukcji jest przymocowana do dachu, który obejmuje garaż i taras. Wspornik dachowy składa się z drewnianych regałów z drewna. Wszystkie elementy zewnętrzne są wykonane z drewna.

  Na parterze znajduje się przestronny hol, kuchnia i łazienka. Dom ma piwnicę. Górna nadbudówka ma sypialnie i łazienkę. Aby zmniejszyć przestrzeń wewnętrzną, połączenie z garażem odbywa się przez składane schody. Jeśli przytrzymasz kanalizację i rury wodociągowe, komfort wzrośnie. W pobliżu sypialni można postawić kąpiel. Kwadratowy dom jest wygodny do planowania wnętrz.

  Na dole znajdują się salon, kuchnia, przedszkole. A w nadbudówce znajdują się sypialnie dla dorosłych i nastolatków, biuro lub inne pokoje. Naturalne oświetlenie z okien umieszczonych na dachu. Jeśli wykonasz pionową konstrukcję okien, możesz uzyskać „kukułkę”, która dodaje uroku budynkowi.

  Plan domu z lustrem 12x21 (1 piętro)
  Plan domu z lustrem 12x21 (2 piętro)

  Wskazówka: Otwarta lub zamknięta weranda zmieni ogólny wygląd kwadratowego domu.

  Weranda znajduje się nie tylko przy drzwiach wejściowych, ale także w każdym innym miejscu z widokiem na działkę, ogród, przyrodę, alpejskie wzgórze. Cóż, jeśli przeciwieństwem jest fontanna z nocnym oświetleniem, uzyskaj doskonałą platformę do relaksu.

  Zamknięta weranda
  Otwarta weranda
  Świecąca fontanna

  Wybór materiałów

  Domek na drzewie wybierany jest przez osoby bliskie środowisku naturalnemu. Drewno jako naturalny materiał ekologiczny bardziej sprzyja relaksowi, ma głęboki odpoczynek. Utrzymuje komfortową atmosferę w domu, niezależnie od pory roku.

  Kamienne domy mają swoje zalety:

  • małe wymiary, aby zachować charakterystykę budynku;
  • minimalna strata ciepła;
  • może służyć ludziom bez ograniczeń czasowych.

  Możesz wykonać mieszany projekt, używając kamienia i drewna. Łączy w sobie wytrzymałość kamienia i ciepło drewna. Z reguły pierwsze piętro jest zbudowane z kamienia, a drugie - drewniane.

  Kamienny Dom
  Dom z kamienia i drewna

  Koszt domu z drewna zmniejsza się poprzez zainstalowanie lżejszej podstawy. Struktura drewna jest sama w sobie piękna, więc koszt wystroju wnętrza można ograniczyć do minimum.

  Jeszcze taniej jest zbudować monolityczny dom w specjalnym szalunku. Czas takiej konstrukcji jest niewielki, nie jest wymagany ciężki fundament, materiały na ściany są niedrogie, ale o dobrej przewodności cieplnej.

  Drewniany dom
  Dom monolityczny w specjalnym szalunku

  Dom z gazobetonu jest odporny na mróz, z dobrą paroprzepuszczalnością, można w nim mieszkać przez wiele lat. Koszt materiału jest niewielki, ale instalacja jest kosztowna. Wymaga przygotowania i budowy złożonej podstawy, a lepiej jest wykonywać prace w cieplejszych miesiącach.

  Kamienny dom musi być ogrzewany, aby zamieszkać w nim na stałe, dlatego ta opcja nie nadaje się do tymczasowego pobytu. Wygląd ceglanego domu z właściwym wyborem zawsze wygląda odpowiednio i estetycznie. Ponadto takie budynki są trwałe i trwałe. Jest to najlepsza opcja dla domu wiejskiego na pobyt stały.

  Dom z betonu komórkowego
  Murowany dom

  Ściany bloków piankowych - oryginalne rozwiązanie.

  Według niektórych opinii zalety domów z pianobetonu to znacznie więcej niż wady:

  • Bloki nie są ciężkie, ciężar - do 25 kg.Konstrukcja jest dość łatwa i nie można stworzyć mocnej i drogiej podstawy.
  • Instalacja jest prosta. Może być produkowany bez wysoko wykwalifikowanych pracowników.
  • Przyjazność dla środowiska. Nieszkodliwe dla środowiska zanieczyszczenia są zminimalizowane.
  • Materiał ma dobrą izolację termiczną.

  Wśród niedociągnięć są pewne niuanse, które są nieliczne:

  • Wygląd nie jest zbyt atrakcyjny, ale kosztem wykończenia można osiągnąć dobre wyniki.
  • Bloki są kruche, czasami uszkodzone podczas transportu. Zły okres kurczenia się w domu. Istnieje możliwość pękania, co może wpłynąć na jakość produkcji. Można transportować w specjalnie przygotowanych kontenerach i ciężarówkach, a następnie procent nieodpowiednich bloków piankowych znacznie się zmniejszy.

  O domkach na drzewie

  Drewno jest stosunkowo niedrogie, wystarczy znaleźć odpowiedni rodzaj drewna, z którego dom zostanie zbudowany. Odwieczne doświadczenie sugeruje preferencje dla drzew iglastych - sosny, modrzewia, świerka.

  Jest to sosna i świerk, które są najczęściej używane do budowy wysokiej jakości domów drewnianych.

  Świerk
  Sosna

  Materiał budowlany z modrzewia jest uważany za trwały, nie tracąc swoich unikalnych właściwości, a nawet co roku jego siła wzrasta. Zbudowali z niego statki i będąc pod stałym wpływem wilgoci, służyli przez dziesięciolecia. Sekret tkwi w składzie chemicznym tego bezcennego drewna. Żywica gumowa nie tylko utrzymuje wytrzymałość budynków, ale także wizualnie nie zmienia się przez wiele lat. Suchy modrzew trwa do kilkuset lat.

  Drzewo modrzewiowe
  Dom modrzewiowy

  Główne zalety tych budynków:

  • akceptowalny koszt dla wielu projektów;
  • wysoka przyjazność dla środowiska materiału;
  • niska przewodność cieplna, niewielka strata ciepła: ogrzewany dom pozostaje ciepły wewnątrz przez długi czas;
  • mniejszy ciężar niż inne;
  • zdolność do przekazywania powietrza: konieczne jest oddychanie w domu, a drewniany dom zapewnia mu naturalną strukturę materiałów.

  Dekoracja tych domów jest często wykonana z cegieł: na przykład tworzą one powierzchnię jednego tonu lub tworzą rysunek cegieł o różnych kolorach. Okładzina ceglana chroni i wzmacnia strukturę, zwiększa izolację akustyczną i zmniejsza straty ciepła.

  Glulam: piękny, ale drogi. Materiał jest bardzo dobry, ale jego koszt nie zawsze jest atrakcyjny. A fakt, że konstrukcja drewna nie kurczy się i nie wymaga wykończenia nadal nie pozwoli zaoszczędzić.

  Okrągły dziennik: dom w rosyjskich tradycjach. Konstrukcja obudowy z tego materiału nie wymaga prawie żadnej pracy ręcznej. Dom idzie jako projektant. Log ma gotową formę, wszystkie technologiczne nacięcia i kanały są już przygotowane w fabryce. Szczegóły są kompilowane prawie bez luk. Dekoracja ścienna najczęściej nie jest wykonywana.

  Drewno klejone warstwowo
  Dom z laminowanej tarcicy fornirowej
  Okrągły dziennik
  Dom z bali

  Tak przygotowany materiał ma swoje zalety:

  • obniżenie kosztów na wielu etapach budowy i skrócenie czasu montażu części budynku;
  • ciepły design;
  • zwiększona gęstość wszystkich połączeń, co zapewnia technologiczne przygotowanie szczegółów przyszłego domu;
  • wygląd takich domów jest estetyczny i atrakcyjny.

  Spektakularne przykłady inspiracji

  Dziesiątki projektów prywatnych domów tworzą unikalną kolekcję kreacji projektantów, projektantów, budowniczych. Piękne domy z mieszkalnym poddaszem, z piwnicą, niezwykłe harmonijne fasady są nie tylko wygodne do życia otoczone naturą, ale także pokazują wysoki gust artystyczny twórców i właścicieli wiejskich domków i tanich domów.

  Aby stworzyć arcydzieła architektury wiejskiej i wiejskiej, nie trzeba inwestować ogromnych pieniędzy. Korzystając z wyobraźni i kreatywności, możesz zbudować mały dom z wykuszem, który zachwyci koneserów architektury swoją perfekcją. Taki dom jest przedstawiony na zdjęciu.

  Ten dom nie wyróżnia się szczególną pretensjonalnością, wszystkie detale wyglądają naturalnie i niezawodnie, proporcje są idealne, cała dekoracja jest na miejscu. Niewielkie okno wykuszowe zapewnia dużo dodatkowego światła w pomieszczeniu, a zewnętrzny wygląd fasady, obszyty bocznicą, harmonijnie pasuje do lokalnego krajobrazu terenu.

  Oczywiście inwestując duże inwestycje finansowe, możesz tworzyć i realizować projekty bardziej eleganckie i okazałe, domy z poddaszem, wykuszem, balkonem, werandą i garażem, tworząc wiele udogodnień dla mieszkańców i gości wiejskiego domu.

  Dom z wykuszem i balkonem
  Dom z wykuszem i werandą

  Ceglane domki wyróżniają się różnorodnością stylów, cech architektonicznych, wykorzystaniem tradycyjnych i nowych materiałów. Zasadniczo te domy wymagają dużych inwestycji. Ta praca jest na skraju sztuki artystów, projektantów, architektów, projektantów, budowniczych. Takie budynki powstają od wieków.

  Styl romański jest bliższy tematowi „mój dom jest moim zamkiem”. Ciężkie i spokojne struktury. Łuki, kamienne okna, drzwi, szczyty.

  Styl gotycki - wieżyczki, sklepienia, wąskie okna, mrok, pełen romantyzmu.

  Chata z cegły
  Dom romański
  Domowy styl gotycki

  Barok - luksusowa, złożona kompozycja z kolumnami, zakrętami, przejściami. Rodzaj pompatyczny, czasem obfity, majestatyczny, ale zawsze atrakcyjny.

  Ścisły angielski dom, nowoczesna, nowoczesna, klasyczna i oczywiście lekka i elegancka prowansalska chata. Wybór jest ogromny, od skromnego jednopiętrowego domu z poddaszem do dużego i imponującego domku typu pałacowego. Wybierz - i zacznij budować, a pomoże ci cały zespół specjalistów wysokiego szczebla.

  Barokowy dom
  Dom w stylu angielskim
  Dom hi-tech
  Dom w stylu klasycznym
  Dom w stylu prowansalskim

  Zobacz, jak w następnym filmie można znaleźć projekt jednopiętrowego domu z poddaszem.

  Komentarze
   Autor
  Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

  Hol wejściowy

  Pokój dzienny

  Sypialnia