Czym jest apartament typu studio?

 Czym jest apartament typu studio?

Apartamenty typu studio stają się coraz bardziej popularne. Ci, którzy kupują lub wynajmują taką przestrzeń życiową, mają do czynienia z jej szczególnymi cechami. Niektóre z nich, na przykład brak drzwi, mają dużo czasu, aby się do tego przyzwyczaić, podczas gdy inne, takie jak otwarta przestrzeń, wręcz przeciwnie, pozwalają szybko ocenić zalety nietypowego układu.

Co to jest i czym różni się od jednopokojowego mieszkania?

Apartament typu studio to mieszkanie bez wewnętrznych ścianek działowych i ścian, które ograniczają przestrzeń. W rzeczywistości jest to pojedyncza przestrzeń mieszkalna, która jest odłożona w tym samym czasie co sypialnia, pod salonem i pod kuchnią. Jedynym zamkniętym pokojem typu studio jest łazienka i toaleta.

Apartamenty typu studio pojawiły się w Japonii, gdzie występuje problem braku przestrzeni w obszarach metropolitalnych. Ludzie pracujący w dużych miastach, a jednocześnie dysponujący dużą podstawową zabudową poza granicami swojego kraju, wyposażyli małe mieszkania tylko w najbardziej potrzebne. Mieli miejsce do życia w tygodniu pracy i nie tracili czasu na wyjazd poza miasto lub do innych miast.

Moda na studio zajęła Stany Zjednoczone. Przede wszystkim takie mieszkanie było przeznaczone dla młodych ludzi, którzy nie mogli sobie pozwolić na coś więcej, oraz dla kreatywnej bohemy, która realizuje swój potencjał w projektowaniu. Następnie tego typu planowanie zostało wykorzystane przez architektów z Europy i Rosji.

W podstawowych kodeksach budowlanych, regułach i standardach nie ma dokładnej definicji tego typu przestrzeni życiowej, ale główną różnicą w porównaniu z mieszkaniem jednopokojowym jest właśnie brak podziału na strefy przez przegrody i drzwi. Przypomnijmy: nawet w mieszkaniach jednopokojowych może być korytarz i kuchnia, oddzielone ścianami, w studiach, które nie były pierwotnie przewidziane.

Plusy i minusy

Główną zaletą apartamentów typu studio jest ich niższa cena w porównaniu z apartamentami jednopokojowymi. Ponadto często są obciążani niższymi rachunkami za media. Wynika to z niewielkich rozmiarów pomieszczenia i jego bardziej efektywnego wykorzystania.

Jednak mały rozmiar jest jednocześnie główną wadą. Zwykłe studia ekonomiczne często nie zawierają wszystkich niezbędnych rzeczy dla właścicieli. Właściciele często wynajmują osobne magazyny do przechowywania, ale wpływa to na dodatkowe koszty i niedogodności. Aby ergonomicznie wykorzystać małą przestrzeń, musisz przemyśleć układ w najdrobniejszych szczegółach.

Kolejną niewątpliwą zaletą są głównie duże okna, z których światło wystarcza na całe mieszkanie. Oznacza to, że w ciągu dnia nie ma potrzeby korzystania z dodatkowego oświetlenia. Na wolnym powietrzu fale dźwiękowe są lepiej rozprowadzane, co będzie dobrą pomocą dla muzyków lub miłośników kina domowego.

Plus można nazwać atmosferę, która niesie apartament typu studio. Dla młodych ludzi taka przestrzeń życiowa jest nasycona duchem niezależności i wolności. Twórcze osoby odnajdują ekspresję w aranżacji mieszkania lub w studio. Ludzie z bogactwem demonstrują swój status dzięki nowocześnie urządzonemu dużemu mieszkaniu.

Wśród minusów można mówić o braku korytarza, który powstrzymywałby kurz i brud przyniesiony z ulicy w tym samym pomieszczeniu.Brak przegrody między kuchnią a sypialnią może stanowić problem, jeśli system wentylacji w mieszkaniu jest przestarzały lub niewystarczająco wydajny, ponieważ zapachy wypełnią cały pokój.

Z drugiej strony brak granic między kuchnią a salonem sprawia, że ​​pokój jest bardziej komfortowy na uroczyste kolacje.

Miejsce do spania jest wyświetlane dla wszystkich gości i osób odwiedzających mieszkanie, co często narusza przestrzeń osobistą.

Oprócz zapachów z kuchni, inne nieprzyjemne zapachy łatwo rozprzestrzeniają się po mieszkaniu, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu jest zwierzę.

Minusem jest to, że przeciągi mogą chodzić po studiu, jeśli w pokoju jest balkon.

Brak prywatności będzie niekorzystny dla tych, którzy mieszkają w mieszkaniu nie sami. Jeśli ważna jest potrzeba prywatności, w układzie należy uwzględnić ogrodzone obszary.

Kilka zwykłych minusów pojawia się natychmiast, jeśli zwykłe mieszkanie jest przekształcane w studio. Wynika to z potrzeby kontroli i zezwoleń ze strony władz, przebudowy, demontażu ścian i podłogi, przeróbki systemu zaopatrzenia w energię, a czasem zaopatrzenia w wodę. Wszystko to zajmuje nie tylko dużo czasu, ale czasami koszty są tak wysokie, że są porównywalne do kupowania pełnoprawnego studia, zamiast przerabiania istniejącej przestrzeni życiowej.

Gatunki

Istnieje kilka opcji wyglądu apartamentów typu studio:

  • układ zapewniony przez oryginalny projekt budynku. Ten rodzaj mieszkania staje się popularny, dlatego jest obecny w typach domów o różnych kategoriach cenowych. W ekonomicznych mieszkaniach są to małe studia odpowiednie dla rodziny dwóch osób, studentów, osób samotnych. W luksusowych domach mogą być duże, a nawet zajmować penthouse.
  • przebudowa zwykłych mieszkań wielopokojowych. Najczęściej są one wykonane z jednopokojowych i rzadziej dwupokojowych mieszkań, w których przegrody między sypialnią a kuchnią są specjalnie usuwane. Można tego dokonać tylko za zgodą służb specjalnych i organów, takich jak Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych, wydział architektury, biuro inwentaryzacji technicznej. Jednocześnie istnieje kilka zakazów, które nie zezwalają na przebudowę, które dotyczą rozbiórki ścian nośnych, przeniesienia pionów, zmniejszenia wielkości łazienki i loggii.

Często są to dwupiętrowe, a nawet trzypiętrowe apartamenty typu studio, w których strefy i pokoje są oddzielone od siebie poziomami i schodami.

Najczęściej są to standardowe prostokątne i kwadratowe apartamenty typu studio, ale architekci często korzystają z różnych, czasem dowolnych konfiguracji w swoich projektach. Są mieszkania w kształcie trójkąta, trapezu, owalu.

Style

Dużą uwagę przywiązuje się do aranżacji studia, aby wolna przestrzeń wyglądała harmonijnie iw tym samym stylu. Właściciele mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów i samodzielnie zaprojektować mieszkanie.

Wśród trendów stylistycznych wyróżnia się kilka szczególnie popularnych i istotnych dla studiów. Są to głównie obszary modernistyczne, ponieważ są najbardziej odpowiednie w nowoczesnych apartamentach typu studio. Jednak projekt jest możliwy w bardziej klasycznych i etnicznych stylach, ale częściej niż jedna przestrzeń nie wystarcza, aby w pełni je odzwierciedlić.

Industrial Modern to jeden z najbardziej minimalistycznych i surowych stylów. Ze względu na zastosowanie tekstur betonowych, metalowych i drewnianych wnętrze wygląda nieco szorstko, ale w pełni zaspokaja ducha nowoczesnej urbanistyki. Używane przedmioty, które naśladują przedmioty antyczne i zabytkowe. Nieprzetworzone ściany, sufity i podłogi w mieszkaniu w stylu przemysłowym przypominają fabrykę.

Polega ona na użyciu głównie ciemnych „naturalnych” skal. Najczęściej spotykane są brązowe, ceglane, szare, a także białe, rdzawe, czarne. Dozwolone i użycie małych jasnych akcentów.Jeśli chodzi o wystrój, powinien on mieć wspólny minimalny charakter w stylu industrialnego nowoczesnego. Szczególną uwagę przywiązuje się do oświetlenia, ponieważ z braku mieszkania może wywołać przerażające emocje.

Podobny do stylu industrialnego i loftowego, zwany także „attyką”. Łączy w sobie starożytność i innowacyjność, prostotę, a jednocześnie antyczny patos. Podobnie jak w poprzednim, w tym stylu preferowane są naturalne tekstury ścian, szczególnie popularne są cegły lub tapety o podobnym wzorze. W kierunku strychu dużą uwagę przywiązuje się do drobiazgów dekoracyjnych, które tworzą jedną koncepcję. Uważany jest za ulubiony styl twórczych ludzi, tak wiele przedmiotów artystycznych, malowideł ściennych, figurek i odważnych żyrandoli służy jako ozdoby.

Przeciwieństwem poprzednich dwóch stylów jest „Provence”. Jest nieco bardziej luksusowy, choć jest dość prosty na swój sposób, ponieważ wykorzystuje również naśladownictwo starożytności. Główną różnicą jest kolorystyka - jest to głównie biały, miękki pastel. Takie materiały jak naturalne tkaniny i koronki, szycie, ceramika i porcelana są używane jako wykończenie i szczegóły. Cechą charakterystyczną jest zakup mebli drewnianych lub wiklinowych, w tym części kutych, a na tapicerce często występują wzory kwiatowe.

Styl fusion sugeruje połączenie konserwatyzmu z futuryzmem, i działać w kierunku maksymalizmu. Główną ideą jest brak jakichkolwiek ram i zasad. Wpływa to na fakt, że w jednym pomieszczeniu zastosowano kombinację różnorodnych szczegółów, które w tym przypadku składają się na harmonijną kompozycję. Dominującymi materiałami są naturalny kamień, skóra, len, płótno i skóry zwierzęce. Pomimo kombinacji niezgodności, wszystkie meble nie powinny być rozmieszczone chaotycznie i zaśmiecać przestrzeń.

Zakres kolorów „fusion” jest utrzymywany w jasnych odcieniach, na przykład złotym, karmazynowym, turkusowym, jednocześnie łącząc się z podstawą. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe powyżej szczególnie spektakularnych miejsc we wnętrzu, a często wszystkie lampy różnią się od siebie. Zastosowane meble są klasyczne, ze złotym lub srebrnym wykończeniem. W stylu fusion niezbędne są drapowane zasłony i zasłony, liczne poduszki i dywany.

Styl Art Deco jest romantyczny, wyrafinowany, a nawet luksusowy. Łączy elementy konstruktywizmu i kultury Egiptu, Afryki, Entre Rios, starożytnej Grecji. Aluminium i stal nierdzewna są połączone z egzotyczną skórą, emalią, kością słoniową, rzadkim drewnem i witrażami. Dekoracja wykorzystuje motywy zwierzęce, geometryczne, etniczne i kwiatowe. Paleta kolorów jest jasna i często kontrastowa.

Innym popularnym francuskim stylem jest boho.Co często tłumaczy się jako „Cygan”. Jest to jeden z najjaśniejszych i najbardziej krzykliwych kierunków, w których wszystko jest zaprojektowane w tej samej kolorystyce, ale jednocześnie łączy elementy innych stylów w wystroju.

Dekoracje we wnętrzu są znaczące, ponieważ muszą odzwierciedlać interesy właściciela, ale jednocześnie przedmioty wysokiej technologii muszą być całkowicie nieobecne. Główne materiały to drewno, tekstylia, kamień. Kolorystyka jest w przeważającej mierze naturalna i na ogół konieczne jest obfitość dekoracji roślinnych lub kwiatów.

Opcje układu i strefowania

Układ studia można podzielić na kilka typów:

  • na otwartej przestrzeni nie ma partycji, a wizualne oddzielenie tworzy meble. Przestrzeń jest wykorzystywana najbardziej funkcjonalnie, ale przejście na emeryturę w takim studio jest prawie niemożliwe, co sprawia, że ​​wygodnie jest żyć samotnie lub razem. Łazienka i łazienka to jedyne pokoje, które są oddzielone od wspólnej przestrzeni, ale jest to również absolutnie opcjonalna zasada;
  • w zamkniętym obszarze wszystkie strefy są oddzielone od siebie przegrodami lub ścianami bez drzwi.W takim mieszkaniu jest miejsce dla każdego mieszkańca, ale nawet bez tego niewielki obszar zostanie zredukowany przez przejścia i dzielniki;
  • w połączonym ze świetlicy pomieszczeniu sypialnym lub gabinecie jest oddzielone. Uważa się, że jest to najlepsza opcja, ponieważ jedyna partycja prawie nie zajmuje wolnego miejsca, pozwalając na wycofanie się w jednym z pokoi.

W apartamencie typu studio zazwyczaj przydzielane są takie obszary, jak sypialnia, kuchnia, miejsce pracy, pokój dzienny lub miejsce do odpoczynku. W sumie istnieją dwa rodzaje stref:

  • Pierwszy jest konstruktywny, wykorzystujący prawdziwe ścianki działowe i ściany.
  • Drugi to wizualny.

W strefach konstrukcyjnych często stosuje się dekoracyjne ścianki działowe, ponieważ znacznie łatwiej jest je wkładać i przesuwać niż ściany. Mogą być tak wysokie, jak sufit i pół wzrostu człowieka. Łuk działowy lub obszary ścian nie są trudniejsze do stworzenia od zera, ale łatwo je zaimplementować w przypadku przebudowy zwykłych mieszkań lub pokoi w mieszkaniu komunalnym. Dużo bardziej popularne niż zasłony, ekrany, drzwi przesuwne.

Jeśli apartament typu studio ma wysokie sufity, pokój można podzielić na strefy za pomocą kilku poziomów. Na przykład, aby zrobić „łóżko na poddaszu” lub miejsce do odpoczynku, podnosząc je do sufitu. W celu zaoszczędzenia miejsca pod górną kondygnacją należy mieć miejsce pracy, dodatkowe łóżko lub szafki.

Strefowanie wizualne nie zaśmieca przestrzeni ścianami, drzwiami, zasłonami. Jego główną techniką jest stosowanie różnych wykończeń i tekstur, a także podium i różnych poziomów sufitów napinanych. Możesz podzielić przestrzeń za pomocą mebli, na przykład odwracając łóżko z powrotem do salonu lub oddzielając hol od większej części pokoju szafą.

Aby wyznaczyć strefę studia, możesz polegać na liczbie okien. W mieszkaniu z dwoma oknami naprawdę łatwo jest stworzyć zamknięty układ, podkreślając na przykład jedną sypialnię i jeden salon. Z panoramicznymi oknami lepiej jest wykonać otwarty lub połączony układ, ponieważ w pomieszczeniu jest tylko jedno duże źródło naturalnego światła.

Często są to studia z balkonami. Obecność dodatkowej przestrzeni daje nowe możliwości w planowaniu mieszkania. Balkon może pełnić normalną rolę lub być oddzielnym obszarem pełnoprawnym, na przykład sypialnią lub miejscem odpoczynku.

Jak wyposażyć: opcje dekoracji i wyposażenia

Przed przystąpieniem do aranżacji mieszkania powinno być jasne, która z jego części zostanie podana w określonej strefie.

W kuchni należy przeznaczyć niewielką powierzchnię, a jeśli mieszkanie ma mały metraż, maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Można to zrobić za pomocą małych zestawów kuchennych, w których znajduje się wiele różnych pudełek. Możesz również użyć małych urządzeń: mini lub niskiej lodówki, kuchenki na dwa pierścienie i wbudowanego piekarnika. Pomogą także wielofunkcyjne przedmioty, kuchenki mikrofalowe, wielofunkcyjne przedmioty.

W apartamencie studyjnym niezbędny jest potężny kaptur, w przeciwnym razie zapachy rozprzestrzenią się na całym obszarze. Kuchnia może stopniowo przenosić się do jadalni lub jadalni. Aby zaoszczędzić miejsce, możesz użyć składanych stołów przymocowanych do ściany lub liczników prętów, które służą jako wizualna przegroda między strefami.

Sofa może odgrodzić salon od innych stref i stać się głównym tematem, uosabiającym wybrany styl. Może to być minimalistyczny niski model, światło ze stosem poduszek. Jeśli w domu są goście, możesz położyć sofę w dodatkowym łóżku.

Doskonałym rozwiązaniem byłoby użycie w mieszkaniu i innych zmieniających się meblach. W sypialni może unosić się do ściany lub chować się w szafach, a w salonie - przesuwać lub prefabrykowane ekrany.

W małych mieszkaniach najlepiej używać mebli, które wykonują kilka funkcji jednocześnie. Na przykład może to być łóżko z chowanymi szafkami, wydrążona otomana do przechowywania bielizny lub innych rzeczy. Technikę można osadzić na półkach lub zawiesić na ścianie, na przykład telewizor z odtwarzaczem lub konsolą do gier.

Istnieje kilka sztuczek, które pozwalają ci albo rozdzielić przestrzeń, albo uczynić ją wizualnie większą. Zasłony powinny być cienkie, dlatego należy stworzyć wrażenie lekkości. Lustra podłogowe na ścianie lub szafach stworzą iluzję większej przestrzeni. Parapet można zmienić pod stołem roboczym lub stołowym, a niski - pod miejscem odpoczynku.

Projekt jest kompletny tylko w harmonii z meblami i podstawowymi częściami mieszkania - podłogą, ścianą, sufitem. W układzie otwartym i zamkniętym mogą być zaprojektowane w tym samym kolorze lub innym, oddzielając strefy od siebie. Ściany mogą być malowane, wykonane z płyt kartonowo-gipsowych lub pokryte tapetą. Niektóre style pozwalają na całkowity brak dekoracji na ścianach.

Sufit napinany o różnych wysokościach wizualnie oddziela strefy od siebie. Ponadto pozwala na użycie zwartych plam, które nie zajmują dodatkowej przestrzeni, jak lampy.

Balkon może być wyposażony w przybory kuchenne, sprzęt do ćwiczeń, sofę z poduszkami, prywatną szklarnię. A jeśli umieścisz stół narożny, otrzymasz wyposażoną jadalnię.

Projektanci powinni używać mebli w minimalistycznym stylu z prostymi liniami, aby sylwetka wyglądała równomiernie i jednolicie, a nie zaśmiecona. Jednak wybór powinien zależeć przede wszystkim od preferowanego stylu.

Kolor i wystrój

Schemat kolorów powinien być traktowany z ostrożnością, ponieważ może zarówno zwiększyć przestrzeń, jak i zwiększyć jej obciążenie. Jeśli w mieszkaniu znajdują się duże okna, dozwolone są ciemne kolory, ale jeśli pomieszczenie jest bardzo ograniczone i oświetlenie jest niewielkie, lepiej użyć białej lub pastelowej palety. Beżowy, jasnoniebieski, piasek i inne delikatne odcienie sprawią, że pokój stanie się bardziej przestronny i świeży.

Możesz tworzyć akcenty wizualne w kontrastowej kombinacji kolorów, takich jak czarno-biały, biały i czerwony. Są one przydatne w przypadku, gdy istnieje chęć wyboru spośród ogólnie harmonijnego wnętrza dowolnego obiektu, na przykład sofy, wyszukanego dywanu lub oryginalnego obrazu.

Schemat kolorów jest skutecznym ogranicznikiem strefy. Studio może być wykonane w jednej palecie, ale w każdym „pokoju” są różne akcenty i przyciągające wzrok punkty.

9 zdjęcie

Eksperci radzą, aby używać jak najmniej wystroju, aby nie przeciążać małego pokoju. Jednak często w różnych stylach, na przykład boho, użycie dużej liczby elementów dekoracyjnych jest po prostu konieczne. W ich wyborze należy stosować jedną koncepcję. Co najważniejsze, jeśli wystrój nie zajmie dużo miejsca na podłodze, na przykład duże wazony i posągi. Priorytet dekoracji, które pasują do całości wyposażenia - obrazy i plakaty na ścianach, posągi na półkach.

Pomimo obecności okna, światło, z którego jest wystarczająca dla całej przestrzeni, w częściach odległych od niego, jest wciąż ciemne. Najczęściej mają kuchnię, ale niezależnie od obszaru, należy wcześniej zadbać o oświetlenie. Najlepiej jest używać lamp w białym widmie, ponieważ jest ono zbliżone do naturalnego. W małych studiach lepiej jest używać lamp sufitowych i ściennych, ale jeśli jest wolna przestrzeń, można tam umieścić lampy podłogowe.

Piękne pomysły we wnętrzu

Połączony układ z przesuwanymi drzwiami oddziela część sypialną od salonu. Dzieli pojedynczy obraz i wykorzystuje różne kolory: w części sypialnej jest beżowo-biały, w pokoju gościnnym łączy bogaty niebieski, brązowy i szary. Nad dużym podwójnym łóżkiem znajdują się skrzynki ścienne, w których wygodnie jest przechowywać pościel.W salonie znajduje się składany stolik kawowy, otwarty regał z półkami, lustra na ścianach.

Dwupoziomowa delimitacja przestrzeni pozwala zaoszczędzić miejsce. Otwarte korytarze tworzą partycje, za którymi znajduje się kuchnia i niszowe półki na telewizory i elementy dekoracyjne. Strefę „poddasza” zajmowała sypialnia z dodatkową półką.

Salon połączony jest z jadalnią dzięki obecności stołu jadalnego. Wolna przestrzeń pozwalała na zawieszenie symulatora sportowego do podciągnięcia pod sufit. Kolorystyka została zaprojektowana w białych i naturalnych odcieniach drewna.

Minimalistyczny design w beżowo-szarej palecie. Każda strefa wnętrza ma swoje główne kolory - szary w kuchni, beżowy i piasek w salonie. Powstaje rozróżnienie i różne poziomy sufitów. W jasnym kolorze akcenty wykorzystano jasny miękki dywan w salonie i plakaty na ścianach w korytarzu.

Dzięki otwartemu projektowi kuchnia płynnie wchodzi do salonu przy pomocy stołu i krzeseł. Kurtyna z lekkimi przezroczystymi i grubymi zasłonami tworzy kontrast, który sprawia, że ​​cała kompozycja jest głębsza.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia